Udostępnij

Krótka historia dietetyki cz. 2

Jest to kontynuacja pierwszej części.

Jak już wspomniałem w pierwszej części, większość dzisiejszych fundamentalnych zaleceń w dietetyce jak i nauce o wysiłku fizycznym oparta jest na filozofii mechanicyzmu. Niestety po przez taki właśnie mechaniczny pryzmat prowadzona jest wciąż edukacja i większość osób jest "zarażona" takim myśleniem.
Epoka oświecenia była epoką wielu nowych odkryć na temat jak funkcjonuje ludzki organizm. Ważnym odkryciem które umocniło pozycje mechanicyzmu było poznanie w jaki sposób działa serce i krwiobieg. Było to ważne z tego też względu że pierwszy raz użyto matematyki w biologii by obliczyć ilość krwi pompowanej przez serce. Dokonał tego angielski anatom William Harvey. Od tego odkrycia świat nauki został podzielony na tych którzy uważali że, ludzki organizm i wszystkie istoty żywe rządzą się innymi prawami od rzeczy materialnych(witalizm) i na tych którzy uważali że wszystkie prawa w naturze można zredukować do klasycznej mechaniki(mechanicyzm). Wyznawcy mechanicyzmu zaczęli porównywać ludzki organizm do maszyn. Na przykład serce było pompą a krew po prostu płynem. 
Julien Offray de La Mettrie był XVIII wiecznym filozofem. Był również jednym z pierwszych francuskich materialistów. Z powodu głoszenia materializmu musiał uciekać z Francji do Holandii a później osiedlił się na Prusach gdzie w wieku 41 lat zmarł. La Mettrie głównie zasłyną z swojej pracy pod tytułem "L'homme machine" co w przetłumaczeniu znaczy człowiek-maszyna. Francuski filozof uważał że człowiek jest niczym innym niż zlepkiem materii która działa jak maszyna. Porównywał ludzki organizm do zestawu sprężyn które współgrają ze sobą, jak i widział duszę jako główną sprężynę która wywiera wpływ na inne sprężyny. Sprężyna duszy została stworzona pierwsza a inne są jej produktem. La Mettrie był zafascynowany pracami swojego rodaka Jacques de Vaucanson.
Był to francuski wynalazca który tworzył maszyny wykonujące samoczynnie różne czynności.  Stworzył między innymi słynną maszynę "Digesting Duck" - kaczka zdolna do trawienia. Kaczka była jednak zdolna jedynie do jedzenia ziaren ale żaden proces trawienia nie zachodził w maszynie. Vaucanson miał  nadzieje że przyjdzie taki dzień gdzie jego maszyna będzie zdolna do trawienia. Taką maszynę stworzył w czasach współczesnych Dr. Stuart Wilkinson i nazwał ją "Gastrobot". Maszyna wykorzystywała energię z procesu trawienia do ruchu. Była jednak bardzo niewydajna, 18 godzin ładowania zasilało maszynę na jedynie 15 minut pracy.Kolejną ważną osobą w umacnianiu pozycji mechanicyzmu w świecie nauki był francuski chemik Antoine Laurent Lavoisier. Był on twórcą teorii spalania. Według tej teorii, spalanie to chemiczny proces połączenia płonącego materiału z tlenem zawartym w powietrzu. Zasady "nowej chemii" według Lavoisiera miała takie same zastosowanie dla żywych organizmów jak dla martwych obiektów. Gdy zapalimy świeczkę i umieścimy ją w zamkniętym naczyniu w takim jak na przykład szklany słoik, po pewnym czasie, z powodu barku tlenu który jest niezbędny do spalania, ogień zgaśnie. Tak samo stanie się gdy pod takim zamkniętym naczyniem umieścimy żywy organizm jak mysz. Po pewnym czasie mysz umrze z powodu braku tlenu który jest niezbędny do procesu życia. W taki właśnie sposób rozumiano sposób spalania/czerpania energii w żywych organizmach. Lavoisiera użył po raz pierwszy słowo kaloria. Słowo calorique czyli kaloria miało oznaczać płyn niewiadomego pochodzenia który otaczał wszystkie cząsteczki materii w żywym organizmie. Ten płyn niewiadomego pochodzenia miał być odpowiedzialny za produkcje ciepła.
Taki tok myślenia wyśmienicie przedstawia infografika wykonana przez fizyka Fritza Khana:

   
CDN.


Grupa FacebookKomentarze

Popularne posty