Udostępnij

Dieta Jordana Peterson i Mikhaila Peterson
Jeżeli nie kojarzycie Jordana Petersona to jest on słynnym profesem psychologii który wykłada na uniwersytecie w Toronto. Jest autorem książek, w tym całkiem niedawno wydanej "12 Rules for life - an antidote to chaos" która stała się międzynarodowym bestsellerem. Najbardziej jednak jest znany z walki z wyznawcami marksizmu czy z radykalnymi przedstawicielami lewicy.
Nie będę jednak pisać o psychologii, destruktywnych ideologiach czy filozofii życia, przedstawię natomiast z jakimi problemami zdrowotnymi musieli się zmagać Jordan Peterson i jego córka Mikhaila i jak wyleczyli się za pomocą diety.

Mikhaila od swoich najmłodszych lat zmagała się z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów. Była też pierwszym dzieckiem w Kanadzie któremu podano Enbrel, lek immunosupresyjny.
W wieku 12 lat przyjmowała leki antydepresyjne z grupy SSRI a w wieku 17 lat z powodu zapalenia stawów miała wymienione biodro i kostkę. Cierpiała na ekstremalne zmęczenie i nie potrafiła funkcjonować na co dzień bez leku pobudzającego Adderal również stosowanego przy ADHD. Do tych wszystkich symptomów które jak już można sobie wyobrazić, nie były przyjemne dodajmy jeszcze problemy ze skórą.Jordan Peterson był mniej ekstremalnym przypadkiem bez wątpienia niż jego córka. Jordan przede wszystkim cierpiał na głęboką depresje. Do listy schorzeń na które cierpiał Jordan dochodzą; choroba refluksowa przełyku, zapalenie dziąseł, nadwaga i chroniczne zmęczenie.

Mikhaila zaczęła eksperymentować z dietą w maju roku 2015. Najpierw całkowicie z diety wyrzuciła gluten by sprawdzić czy taka strategia żywieniowa pomoże polepszyć stan jej skóry który wciąż się pogarszał. Odcięcie od glutenu pomogło ale niewystarczająco. Kolejnym krokiem była dieta eliminacyjna którą zaczęła w wrześniu 2015 roku. Tym razem już z lepszymi rezultatami. Po jedynie 3 tygodniach problemy ze stawami i skórą odeszły a po 3 miesiącach depresja jak i wieczne zmęczenie nie były już problemem.
Po sukcesie po przez zmianę sposobu odżywiania, Mikhaila namówiła swojego ojca Jordana by podjął takie same kroki. W jego przypadku ta strategia również zadziała na pozbycie się większości problemów.

Wszystkie problemy miały związek z dietą i nic(nawet leki) nie było tak pomocne jak jej zmiana.
Dieta która pomogła w obu przypadkach to była dieta bardzo nisko węglowodanowa a nawet w początkowych fazach zero węglowodanowa. Z wywiadu który udzielił Jordan Peterson dla Joe Rogana można się dowiedzieć że Mikhaila przez pierwsze 3 miesiące nie jadła nic innego niż brokuły i mięso z kurczaka.

Poniżej przedstawię bezpieczną listę produktów która pomogła w obu przypadkach odzyskać zdrowie;

Mięsa:


 • Indyk
 • Wołowina
 • Kurczak
 • Baranina 
 • Kaczka
 • Dziczyzna
 • Łosoś
 • Tuńczyk(sprawdz jakość)

Warzywa:

 • Sałata
 • Ogórek
 • Szpinak
 • Brokuły
 • Kalafior
 • Słodki ziemniak
 • Burak
 • Rukola 

Tutaj można zobaczyć pełną listę dozwolonych jak i zakazanych produktów LINK

Link do bloga Mikhailii pt, Don't eat that LINK

Obecnie Jordan z powodu napadów lęku jest na diecie Zero Carb czyli diecie pozbawionej całkowicie węglowodanów, spożywa tylko i wyłącznie mięso. Jordan’s Zero-Carb Update:Anyway, like I said last week, Dad started the carnivore diet. I told him I thought it could take up to month for the doom-y mornings to get better. I don’t say “doom-y” lightly. I mean waking up and having all your worries flood in plus more, feeling overwhelmed, wanting to hide your head under the covers and go back to sleep. This doesn’t even describe it well enough. doom-y like there’s something deeply wrong and there’s no way to fix it.
For those of you who don’t know, Dad and I had extremely severe depression/anxiety. We managed to get most of it under control with the extremely strict original diet. No cheating. AT ALL. I would say it worked better for me than for dad mood-wise. It fixed his autoimmune symptoms, he lost 50 pounds, got rid of his snoring and GERD, so it helped, but it wasn’t good enough to completely remove the anxiety-ridden mornings. And anxiety-ridden is putting it mildly. He was experiencing a doom-y feeling in the mornings that would slowly fade by the evenings. No way to live really.)
Anywa,y he went from eating meat and greens to only eating meat and felt better in TWO days. TWO. DAYS.
What’s only eating meat mean? It means chicken, beef, salt, and water or sparkling water. That’s it. I stick to beef because I think it makes me feel better, but he’s doing chicken too.
Now he’s not all the way better. He’s waking up doom free, at about a 7/10 according to him. But that’s an incredible improvement. Doom is not a nice feeling to wake up to. And it’s only been eleven days. He saw improved in 2. Even I’m surprised at how fast it was. I’m assuming it was this quick because he had already cut 99% of the problem foods.
He’s shocked. He keeps saying, “Can that REALLY have been carbs? Like.. REALLY?” And yep folks, somehow it’s the carbs. So that’s fantastic news. I’m over the moon. He did improve mentally with the old diet. He went off meds, and stopped napping, and is much clearer in his thinking. But the anxiety didn’t go away. It’s been so stressful watching him improve physically but not all the way mentally for the last 3 years. Plus then he shot to fame and there’s been extra stress so it’s been hard to tell what’s life and what’s diet. Turns out the anxiety was diet! So that’s great.


http://mikhailapeterson.com/2018/04/19/april-19-2018-jordan-petersons-carnivore-diet-and-update/


Gdy tylko pojawią się jakieś updaty na blogu na temat Jordana przetłumaczę je.

Pozdrawiam.

Grupa Facebook

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty