Udostępnij

Tłuszcze NIE spalają się w ogniu węglowodanów

 Cytat z forum DobraDieta, autor; Hannibal:

Od dawna zastanawia mnie, skąd się wzięło to przekonanie?
obiegowe opinie są takie, że jeśli nie dostarczymy wystarczającej ilości węgli to tłuszcze nie będą się prawidłowo spalać i powstaną niebezpieczne dla zdrowia ketony :hah:
w poradach dla cukrzyków mówią, że trzeba dostarczać co najmniej 2 g węgli na 1 g tłuszczu, bo inaczej pacjent wykorkuje z powodu kwasicy :hah:
no dobra, my wiemy, że to bujda na resorach
ale dlaczego np. Pani Bednarczyk-Witoszek w swojej książce te powtarza to stwierdzenie o spalaniu tłuszczu?
na SFD jest parę ciekawych wypowiedzi na ten temat - http://www.sfd.pl/weglowo...czu-t17248.html

cytaty:
"FLEX nr 2 Luty 2000 str 42
"Spalanie tłuszczu w ogniu węglowodanów. Coznaczy to powiedzenie?"

[...]Powiedzenie ze "tłuszcze spalaja się w ogniu weglowodanów" odnosi się do czegoś, co nazywamy cyklem Krebsa.[...] Całkowity rozkład tłuszczu możliwy jest dzięki obecności węglowodanów. Weglowodany stanowia coś w rodzaju podpałki, od której mozna rozpalic duzy kawał drewna.[...]
W procesie przemiany materii wolne kwasy tłuszczowe przekształcają się w substancję zwaną acetylokoenzymem A. Aby acetylo-coA mógł zostac zmetabolizowany, musi najpierw połaczyc się z substancją zwaną kwasem szczawiooctowym, który pochodzi głównie z rozpadu weglowodanów.
Przy braku kwasu szczawiooctowego metabolizm tłuszczu ulega nagłemu zwolnieniu[...]."

"przy braku szczawiooctanu stanąłby w ogóle cały cykl Krebsa i całe oddychanie. Szczawiooctan nie pochodzi z węglowodanów, tylko powstaje z kw. asparaginowego lub asparaginy ( aminokwasy ). Acetylo-CoA jest "centralnym" związkiem całego metabolizmu, powstającym zarówno podczas b-oksydacji kwasów tłuszczowych, jak i glikolizy ( początkowy etap oddychania tlenowego z wykorzystaniem glukozy jako "paliwa")"

"zle sie wyrazilem - szczawiooctan może pochodzic z węglowodanów, konkretnie z jednego z metabolitów pośrednich - pirogronianu. Ale również może pochodzić jak napisałem z aminokwasów ( i to nie tylko z kw. asparaginowego, choc od niego najprościej ). Szczawiooctan jest kwasem zbudowanym z 4 atomów węgla, łączy się z acetylo-CoA w 6-węglowy związek ( cytrynian ), który podlega kilku przemianom i z powrotem powstaje szczawiooctan. Ten cykliczny obieg szczawiooctanu to właśnie cykl Krebsa. 2 atomy węgla sa odłączane w postaci dwutlenku węgla, który wydychamy. Jak widać, gdyby w jakis sposób zabrakło szczawiooctanu, to acetylo-CoA nie miałby się z czym połączyć, i stanęłoby całe oddychanie komórkowe, co się równa śmierci."

dalej przytoczone jest stwierdzenie, które ma już jakiś sens - "Lecytyna jest piecem w którym spala się tłuszcz"


Grupa Facebook

Komentarze

Popularne posty