Udostępnij

Kim jesteśmy? wegetarianami, mięsożercami? Czym się kiedyś odżywialiśmy? Cz.1

Kim jesteśmy? wegetarianami, mięsożercami? Czym się kiedyś odżywialiśmy?
Historia naszej diety i anatomiczne i biochemiczne dowody by wyjaśnić te wszystkie pytania. Część 1.


Biologicznie jesteśmy tacy sami jak za czasów paleolitu.
Ten czas który upłyną był zbyt krótki by w naszym ciele pojawiły się jakiekolwiek większe zmiany genetyczne więc nadal jesteśmy przystosowani do jedzenia rzeczy które były dostępne w tamtych czasach, bardziej niż do produktów pakowanych w plastik z supermarketu.
Kim jesteśmy, czym się odżywialiśmy?
Jest kilka teorii, o to jedna z nich:

Według Roberta Blumenschin'a człowiek zdobywał pożywienie techniką podobną do techniki jaką używają hieny. Robert B. twierdził że człowiek odżywiał się m.in. padliną i prawdopodobnie jednym ze sposobów by zdobyć padlinę było szpiegowanie większych mięsożerców i nękanie ich gdy już coś upolowały, rzucaniem kamieni, gałęzi a nawet odchodów. Innym sposobem było patrolowanie zbiorników wodnych i wypatrywanie osłabionych, rannych lub martwych zwierząt.

http://www.jstor.org/pss/2743480

Oczywiście teoria padlinożerstwa ma swoje mocne i słabe punkty, swoich zwolenników i przeciwników.
Moim celem nie jest rozstrzygnięcie tego sporu lecz pokazanie różnych teorii które się przewalają w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie czym się kiedyś odżywialiśmy.

Richard Wrangham i jego zespół badaczy mają inną teorię która ma pokazać że wczesny człowiek odżywiał się głównie roślinami a dokładnie podziemnymi bulwami i kłączami. By zdobyć te organy spichrzowe, człowiek miał się posługiwać narzędziami jak np. masywny ostry kij czy kość. Gdy już człowiek wydobył te podziemne części roślin pozostawał jeszcze jeden istotny problem. Organy spichrzowe są ciężko strawne wiec zespół Richarda W. zaproponował teorię że wczesny człowiek posiadał zdolność panowania nad ogniem co sprawiało że pożywienie stawało się strawne i posiadało nadwyżkę kaloryczną. Kolejnym argumentem na korzyść hipotezy kulinarnej mówi o zbieżności znalezisk archeologicznych w miejscach gdzie bogato rosną rośliny.
Jak zauważają przeciwnicy tej teorii, wszystkie argumenty można też zinterpretować na korzyść teorii mięsożerców.
Sam Richard W. mówi że nie ma archeologicznych dowodów na
potwierdzenie że człowiek używał ognia w czasach jakich sam sugeruję.

"Yes, there are those who say we need archaeological proof that we made fires 1.8 million years ago. And yes, thus far, none have been found."

http://www.nytimes.com/2009/04/21/sc...ewanted=1&_r=1

Poza tym Richards W. prowadził obserwacje szympansów i na podstawie tych obserwacji wprowadzał nowe teorie.
Tylko jest mały problem...szympansy to nie nasi krewni.
"Między szympansem a człowiekiem różnice są zbyt wielkie, by uznać możliwość ich bezpośredniej filiacji,"

http://www.wiw.pl/Biologia/Ewolucjon...se=r&cp=1&ce=0

Dobrze podsumowuje całość "Conclusion" z tego artykułu który przedstawia obszernie, problemy i nieścisłości teorii Richarda W.:

http://old.rawpaleodiet.com/advent-of-cooking-article/

Badacze z uniwersytetu stanowego kolorado pod okiem Lorena Cordaina przeanalizowali dane etnograficzne by ustalić skład diety współczesnych łowców zbieraczy. Okazało się że mniej niz 35% stanowią produkty roślinne a większość to pokarmy mięsne.
Gdy dawano wolny wybór miedzy pożywieniem mięsnym a roślinnym, "łowcy zbieracze" chętniej wybierali mięso a diete roślinną zostawiali na mniej sprzyjający czas.

"Ethnographic studies of living hunter-gatherer societies represent the best surrogate we have for estimating quantitatively the plant to animal subsistence ratios of stone-age humans. We have recently compiled ethnographic data from 181 worldwide societies of hunter-gatherers showing that the mean plant to animal subsistence ratio in terms of energy was 35% plant and 65% animal."

http://chetday.com/cordaininterview.htm

Plemię Hadza:

Nie uprawiają roślin, nie hodują zwierząt, nie znają praw i kalendarza. Wiodą życie zbieraczy i łowców podobne do tego sprzed 10 tys. lat. Czy wiedzą coś, o czym my zapomnieliśmy?

http://www.national-geographic.pl/ar...galeria/hadza/

Inne źródła:
Marek Konarzewski "Na początku był głód"
CDN.

Komentarze

Popularne posty